רשלנות רפואית אף אוזן גרון

רשלנות רפואית אף אוזן גרון

רשלנות רפואית בתחום רפואת האף אוזן גרון

רפואת האף אוזן גרון מתמקדת בטיפול בבעיות בריאות ובמחלות שונות המתפתחות באזורי האף, האוזן, הגרון והצוואר. ענף רפואת האף אוזן גרון כולל בין היתר מתן טיפול במקרים של מומים ומחלות בפה, בלוע, באוזניים, בדרכי הנשימה, בבלוטת התריס, בראש ועוד. כל התנהלות רפואית בלתי סבירה בעת אבחון ו\או טיפול בבעיות אף אוזן גרון, תהיה עשויה להיחשב כרשלנות רפואית ולהוות עילה להגשתה של תביעה משפטית.

אף אוזן גרון (א.א.ג), הוא ענף רפואי העוסק בטיפול בבעיות ובמחלות שונות במערכות האף, האוזן, הגרון, הראש והצוואר. הרופאים העוסקים בתחום זה נקראים 'רופאי אף אוזן גרון', ובחלקם הם אחראים לביצוע ניתוחים מורכבים כמו הצמדת אוזניים, תיקון מחיצות עקומות באף, ניתוחים מיוחדים לתיקון נזקים בעור התוף, השתלות של מכשירי שמיעה, הסרת גידולים שהתפתחו במיתרי הקול ועוד.

אבחון וטיפול במחלות אף אוזן גרון

אבחונן של מחלות אף אוזן גרון יתבסס על תשאול רפואי מקיף של המטופל, לצד פענוח רפואי מקצועי של בדיקות שונות (במידה והיה צורך בהן) המתבצע ע"י הרופא המטפל. שיטת האבחון הבסיסית ברפואת האף אוזן גרון היא הסתכלות ישירה אל תוך חללי האוזן, האף או הגרון. שיטה אחרת היא לקיחת דגימה של הפרשה באמצעות משטח גרון. במידת הצורך, יכולות להתבצע בדיקות אבחון נוספות כמו בדיקות הדמיה ובדיקות שמיעה.

מקרים שונים בהם עוסקת רפואת האף אוזן גרון:

–          הפרעות בגרון ובדרכי הנשימה.

–          חן ושפה שסועים.

–          גושים ו\או נקבים באזור האפרכסת, הפה, הפנים והצוואר.

–          בעיות של ליקוי שמיעתי ובעיות של נוזלים המצטברים באוזניים (לרבות מקרים של דלקות אוזניים חוזרות ונשנות).

–          אי ספיקה של החך.

–          דלקות בשקדים.

–          בעיית נחירות והתפתחות תסמונת דום נשימה בשינה.

–          קשיי נשימה מהאף והתפתחות נזלת כרונית.

–          בעיות סינוסיטיס.

–          מחלות אף.

–          מחלות אוזניים.

–          גידולים סרטניים במיתרי הקול.

–          גידולים סרטניים בלשון.

–          ועוד…

דרכי הטיפול המוצעות במקרים של רפואת אף אוזן גרון תהיינה תלויות כמובן בחומרת המקרה הנדון. כך למשל, טיפולים תרופתיים ו\או אנטיביוטיים עשויים להיות אפקטיביים עבור בעיות של דלקות בגרון ובאוזניים. במקרים מורכבים וחמורים יותר כמו פוליפים באף או חלילה גידולים סרטניים, יתכן ויהיה צורך בביצוע ניתוחים כירורגיים ובטיפולי הקרנות וכימותרפיה נקודתיים.

בין אם מדובר באבחון ו\או בטיפול בבעיות אף אוזן גרון כאלה ואחרות, הרופא המטפל נדרש  לפעול במקצועיות עפ"י הסטנדרטים והנורמות המחייבות של תפקידו. ככל שלא יגדיל לעשות כן, יתכן ותקום נגדו עילה להגשת תביעה על רשלנות רפואית. 

אילו מקרים עשויים להיחשב כרשלנות רפואית בתחום אף אוזן גרון?

באופן כללי, כל התנהלות רפואית בלתי סבורה עלולה להיחשב לרשלנות רפואית ולהוות עילה להגשתה של תובענה משפטית. אם מתעורר חשד לגרימת נזק בריאותי כתוצאה מהתנהלות רפואית רשלנית (של צוותי טיפול\רופאים\מוסדות רפואיים), הדבר הראשון שמומלץ לעשות זה להתייעץ עם עורך דין מומחה שיש לו ידע וניסיון נרחבים בתחום הרשלנות רפואית.

דוגמאות לרשלנות רפואית בתחום רפואת האף אוזן גרון:

אבחון שגוי, מאוחר או אי אבחונם של מומים ומחלות שונות המתפתחים באזורי האף אוזן גרון (למשל – דלקות חמורות או גידולים שפירים\מאירים המופיעים בגרון, באף, באוזניים או בלשון). 

התעלמותו של הרופא מההיסטוריה הרפואית של המטופל ו\או של משפחתו, והתעלמות מתלונות רפואיות שונות המועלות בפניו.

אי הפנייה לביצוע בדיקות נדרשות כמו בדיקות דם ובדיקות הדמיה, או גרימת נזק ברשלנות בעת טיפול באזורי האף, האוזן או הגרון. 

אי פענוח\פענוח שגוי של בדיקות רפואיות (מצב אשר עלול להוביל למתן טיפול שגוי ולסכן את חייו של המטופל). 

מתן טיפול תרופתי שגוי. 

ביצוע פרוצדורות רפואיות בצורה בלתי מיומנת. 

אי מתן הסברים מלאים לפני ניתוח: רשלנותו הרפואית של רופא אף אוזן גרון יכולה להתבטא באי מתן הסכמה מדעת בטרם ביצוע ניתוח כירורגי (כמו ניתוח פלסטי המתבצע באזור האף למשל). הרופא המנתח מחויב ליידע את המטופל בכל הפרטים הרלוונטיים לביצוע הניתוח, לרבות מידע על התועלות, היתרונות, החסרונות ועל גורמי הסיכון השונים הכרוכים בו. בנוסף, עליו למסור גם אינפורמציה על דרכי טיפול חלופיות. החשוב מכל, המטופל אמור לחתום על  טופס 'הסכמה מדעת' שמשמעותו היא הסכמה מבחינתו לביצוע מהלך הניתוח. אי החתמתו של המטופל על הטופס הנ"ל תהיה עשויה להיחשב לרשלנות רפואית גם ללא כל הוכחת נזק.

לאחר הפניה הראשונית לעורך דין מומחה, האחרון יוכל לסייע לכם באיסוף כלל התיעודים והאסמכתאות הרפואיות הרלוונטיות הנדרשות לצורך גיבושן וחיזוקן של טענות התביעה שבכוונתכם להגיש. השלב הבא והחשוב ביותר של תהליך התביעה, הוא קבלת חוות דעת רפואית ומקצועית של גורם מומחה. מטרת חוות הדעת היא לחזק את הטענה כי הרופא\הצוות המטפל פעלו בצורה בלתי סבירה ברמה המקצועית, וגרמו בכך לנזק בריאותי מסוים אצל המטופל.